Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Silnik na prąd stały

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie bądź ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.

Silniki elektryczne DC – co należy wiedzieć?

Rolą silników DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od prawie dwustu lat i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, nieruchomego stojana, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień stosowane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezgłośne działanie, a takżewysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników DC?

Teza, że silniki DC są używane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy także naszym córkom i synom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają również hobbyści do tworzenia własnych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od cenionych producentów.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]