Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktor DC, skieruj się na ten adres.
Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe składające się głównie z silnika elektrycznego i przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza pracę inżynierów
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze zauważalna jest niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą również inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne pomiary i testy poszczególnych zestawów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, jak również do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy.
W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów
Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).
Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub transport, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak wertykulatory, linie produkcyjne, dachy ruchome czy kolejki w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę możliwych zestawów, które teraz mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]