Wyprawy górskie – gdzie można się wybrać?

Szukasz korzystnej oferty wypraw? Nie wahaj się! Wejdź tutaj

Mnóstwo osób wykorzystuje swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od tras wyznaczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w oddalonych od Polski rejonach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale również najwyższe góry Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji mnóstwo usprawnia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać długą wędrówkę z bardzo ciężkim, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem oraz właściwym wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce górskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe zagrożenie wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to warunki, które trzeba koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]