Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

obrączki ślubne kraków

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich lojalności, miłości i oddania są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niedużo osób pamięta. I chociaż uprzednio miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak na przykład w Iranie, w Wielkiej Brytanii, w USA albo w Turcji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki wspólnie, jednak tradycja mówi, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z mosiądzu, obecnie z platyny oraz złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały niezłomność uczucia. Dziś do ich wytworzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]