Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

odwirusowywanie wordpressa, usuwanie malware

WordPress stał się w minionych latach tak popularnym CMS-em, że ilość witryn i sklepówinternetowych działających z jego zastosowaniem szacuje się już na setki milionów. Częstotliwość korzystania z tego systemu zarządzania treścią powoduje, iż strony oparte na WordPressie bywają popularnym celem ataków hakerskich. W przypadku zainfekowania witryny malware, potrzebne jest usunięcie wirusa z WordPressa.

Po czym rozpoznać zainfekowaną stronę na WordPress?

Informacje na stronieinternetowej zostały zmienione nie przez Ciebie? Witryna wysyła wiadomości-śmieci? Na witrynie znalazłeś odnośniki do nieznanych Ci adresów? A może nie dajesz rady się zalogować? To zaledwie kilka z popularnych oznak alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takim przypadku nieodzowne jest natychmiastowa reakcja, aby zlikwidować źródło infekcji, a następnie przywrócić witrynę do poprawnego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa często przekracza umiejętności ludzi, którzy na co dzień parają się tylko projektowaniem stron oraz sklepów www na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek bądź po atakach hakerskich najlepiej zlecić ekspertom od tego typu działań.

Usuwanie malware ze strony www – pełny przegląd baz danych oraz plików strony

Spece podejmujący się usuwania infekcji ze stron tworzonych na WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych przeprowadzają szczegółowe sprawdzenie plików oraz baz danych strony. Weryfikują pliki wp-config oraz htaccess, jak również kod zainstalowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, redukujące ryzyko ponownej infekcji. Jeśli trwające dłuższy czas zawirusowanie mogło spowodować włączenie strony do wykazu zagrożeń (na przykład w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z CMS-a specjaliści mogą podjąć też niezbędne działania w celu skreślenia jej z tego typu rejestrów. Cykliczne aktualizowanie CMS-a i wykorzystywanych na stronie wtyczek jest niezmiernie istotne, gdyż likwidacja wszystkich skutków infekcji nie gwarantuje, że taki przypadek nie zdarzy się za kilka miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]