Audyt sklepu internetowego lub strony – czy warto?

Dowiedz się więcej o audytach stron internetowych.

Pojęcie audytu – jak definiuje internetowe wydanie Słownika Języka Polskiego PWN – to kontrola firmy, przedsiębiorstwa bądź spółki pod kątem rozmaitych obszarów, m.in finansowych i organizacyjnych, a także oszacowanie perspektyw dalszego rozwoju. Co, biorąc powyższe pod uwagę, oznacza więc audyt SEO? Jest to głęboka analiza strony internetowej, sprawdzająca przeróżne jej aspekty, jak szybkość ładowania się strony, meta opisy i tytuły, strukturę nagłówków, kod strony i wiele bardziej i mniej znaczących elementów. Nie licząc samego wskazania nieprawidłowości i błędów, w szczegółowym audycie SEO powinny znaleźć się też wytyczne odnośnie rozwiązania wymienionych problemów.

Audyt SEO analizuje witrynę www pod kątem użyteczności, zgodności ze standardami W3C, zawartości strony, jak również poprawności kodu. Dodatkowo sprawdzane jest też, czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zamawia się w agencji, aby odnalazła ona wszelkie błędy na stronie oraz – co najważniejsze – zaleciła rozwiązania, które pomogą je naprawić.

Bezpłatny audyt SEO nie znajdzie wszystkich nieprawidłowości na stronie

Online jest mnóstwo stron i narzędzi, dzięki którym można ekspresowo i bez opłat wykonać audyt SEO witryny. Pozytywy takiego rozwiązania? Szybkość i cena. Argumenty przeciw? Co niemiara. Wersje testowe bądź też darmowe narzędzia z niewielką paletą opcji, są niedoskonałe. Jeżeli już wykażą jakieś nieprawidłowości na stronie, to z pewnością nie wszystkie. Wiele błędów (przykładowo w kodzie) wychwycić można jedynie podczas analizy wykonanej przez specjalistę w danym obszarze, a nie oprogramowanie.

Na audyt SEO przeprowadzany przez agencję oczekuje się zwykle od tygodnia do ok miesiąca. Termin na dostarczenie raportu powinien zostać wyznaczony w umowie zawartej z firmą, która zadeklarowała, że go sporządzi. Taki audyt pozwoli wykryć wszystkie newralgiczne problemy kryjące się na stronie. Jeżeli strona została uruchomiona na platformie typu Shoper czy Magento bądź na ogólnodostępnym szablonie, to elementów do naprawienia może być wiele. Kiedy witryna powoli się ładuje i ma właściwie zerową widoczność na istotne dla klienta słowa kluczowe, to również są to znaki, iż zlecenie zewnętrznej firmie SEO audytu będzie dobrym pomysłem.

Jakie niedociągnięcia wykrywa audyt SEO?

Sumiennie zrealizowany audyt SEO może obnażyć mnóstwo wad strony, między innymi:

 • niska prędkość ładowania się strony w wersji na komputer i na urządzenia mobilne,
 • błędy strony w wersji na komórki, np. nieprawidłowe wyświetlanie się jakiś elementów,
 • brak tłumaczeń wersji językowych strony,
 • poprawność w hierarchii nagłówków,
 • problemy z dostępem do witryny dla botów wyszukiwarek,
 • przyczyny niskiej widoczności witryny na frazy kluczowe,
 • brak albo źle wypełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • brak metadanych,
 • niska jakość zawartości strony,
 • jakość kodu witryny,
 • rzeczywista liczba zaindeksowanych podstron,
 • brak czy też niewłaściwe połączenie z narzędziami Google (np. Google Analytics)

.

Adres:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]