Izolacja pionowa i pozioma – dlaczego jest to takie ważne?

Każdy, kto ma w planach budowę domu, pragnie, by jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie jest to jednak możliwe, jeśli nie będzie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, iż są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, jaką pełni

Jednym z objawów nieskutecznej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie murów. Do tego dochodzą odpadające tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które na ogół wypatrzeć można na parterze i w piwnicy. Takie problemy bardzo często spotykane są w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki wybudowane przez laty, czy te nowe. Aby odtworzyć źle zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, należy określić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około 10 nawiertów położonych ukośnie. Potem wykonane wloty powinno się napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni roztwór uszczelniający. Posiada on właściwości higroskopijne, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne części ściany. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się efektywna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku należy najpierw usunąć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec powlec wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Kończącym etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane właściwie, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.