Szalunki tracone do betonu i żelbetu

Szalunki tracone do betonu i żelbetu to bardzo popularne produkty, między innymi dlatego, że pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Prezentujemy niektóre z nich – dystanse zbrojeniowe, listwy stropowe oraz rurki dystansowe.

Czym są szalunki tracone do betonu i żelbetu?

Szalunki tracone to prefabrykaty budowlane, które po wykorzystaniu stworzą z betonem całość. Są więc jednorazowe, w przeciwieństwie do innych rodzajów szalunków, które stosuje się tymczasowo i demontuje, gdy beton uzyska zamierzony kształt.

Szalunki tracone zazwyczaj można zamontować samodzielnie, bez użycia rusztowania i konieczności wynajmu dodatkowego sprzętu budowlanego, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Jakie szalunki tracone do betonu i żelbetu znajdują się w naszej ofercie?

W sklep.abcszalunki.pl oferujemy różne rodzaje szalunków traconych do betonu i żelbetu: podkładki dystansujące (dystanse), listwy stropowe, rurki dystansowe, korki i stożki, gwoździe, a także olej antyadhezyjny, przedłużający trwałość szalunków oraz kleje.

W naszym asortymencie przeważają szalunki tracone wykonane z materiałów syntetycznych i PCV.

Dystanse zbrojeniowe

Jednym z najpopularniejszych szalunków traconych do betonu i żelbetu są dystanse zbrojeniowe, nazywane też podkładkami dystansującymi. Ich głównym zadaniem jest otulenie zbrojenia – zwiększa to trwałość konstrukcji szalunkowych.

Dystanse zbrojeniowe, w zależności od rodzaju, są stosowane do elementów poziomych lub pionowych i zabezpieczają konstrukcję przed przemieszczaniem się podczas betonowania.

Dystanse zbrojeniowe występują w różnych wariantach i mogą być wykonane z różnych materiałów. Te z tworzywa sztucznego są niezwykle odporne na uderzenia, wilgoć i nasiąkanie, a także na ogień. Natomiast dystanse zbrojeniowe wykonane z betonu są bardzo trwałe, mają też wysoką odporność na odkształcenia – nawet przy dużym obciążeniu czy wysokich temperaturach.

Listwy stropowe

Kolejnym przykładem szalunków traconych do betonu i żelbetu są listwy stropowe. Zastosowane do zbrojenia stropów poprawiają precyzję ułożenia zbrojenia oraz skracają czasu montażu.

Rurki PCV

Rurki PRV – rurki dystansowe – osłaniają odzyskiwane ściągi podczas betonowania pionowych elementów konstrukcyjnych. Zwiększają też precyzję prac, praktycznie gwarantując, że wykonywana z betonu ściana będzie miała właściwą grubość.

Wymiary rurek PCV odpowiadają formatowi ściągów szalunkowych.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/szalowanie-baza-wiedzy/szalunki-tracone-do-betonu-i-zelbetu/