Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj stosuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki ze sklejki, metalu lub drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ lub desek drewnianych, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają głowice ze aluminiowe bądź stalowe, łączniki, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle świadczą inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]