Czy opłaca się inwestować w złoto w sztabkach?

sztabki złota

Przetrzymywanie środków pieniężnych na lokacie czy po prostu gromadzenie ich na koncie bankowym nie jest dzisiaj tak dochodowe jak jeszcze pięć lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie proponowane przez banki, ale także i powszechniejsza świadomość, że nie inwestowany kapitał nie zarabia sprawiły, że szukamy metod, które pozwolą naszym pieniądzom zapewniać za jakiś czas poboczny zysk. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz szerszym zainteresowaniem cieszą się metale inwestycyjne, a przede wszystkim – złote sztabki.

Czy sztabki złota to bezpieczna inwestycja?

Od razu warto stanowczo zaakcentować, że lokata pieniędzy w sztabki złota to długoterminowa inwestycja. Złoto przeważnie nie ulega słabszym i silniejszym kryzysom odczuwalnym w gospodarce, a wręcz destabilizacja ekonomiczna oraz polityczna nieraz podnosi jego cenę. Owszem, można spostrzec wahania w jego wartości, jednak analizując jej historyczny wykres natychmiast można zobaczyć, iż z biegiem czasu ona wzrasta. Czemu tak się dzieje? Od setek lat ilość tego kruszcu w aktywnym obiegu utrzymuje się niemalże bez zmian. Kiedyś służył on jako środek płatniczy, w tej chwili jest w szerokim zakresie wykorzystywany w przemyśle, elektronice oraz medycynie, jak również – nadal na ogromną skalę – w sztuce i złotnictwie. Mimo, że wydobycie złota wciąż trwa i w teorii powinno go być coraz więcej, odzyskiwanie tego kruszcu użytego przykładowo podczas produkcji sprzętu elektronicznego (jak odtwarzacze CD albo piloty do TV) jest często nierentowny, stąd zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i prognozuje się, iż w przyszłości trend ten raczej nie ulegnie zmianie.

Indywidualne sztabki złota czy combibary – co zamówić?

Czytając o inwestycji środków w sztabki złota większa część osób natychmiast oszacuje, iż to nie dla nich, ze względu na wysoki koszt. Jednakże sztabki złota wytwarza się w rozmaitych rozmiarach, dlatego praktycznie każdy może sobie pozwolić na lokatę pewnej części oszczędności w ten szlachetny metal. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g bądź 10 g. Te malutkie sztabki są także świetnym pomysłem na prezent. Więksi inwestorzy, dysponujący pokaźniejszym kapitałem raczej zamawiają się na większe sztaby złota o wadze 20 g, 500 g oraz 1000 g. Wypada jednakże mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, inwestując w większą sztabkę kupimy złoto po zauważalnie niższej cenie. Po drugie, nie da się podzielić kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży.. Zatem wskazane jest kupować złoto w sztabkach o różnym ciężarze bądź zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są fabrycznie podzielone na drobne sztabki.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]