Kilka informacji o systemie SWIFT

Szukasz wiadomości o systemie bankowym SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Jak działa system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie stosowane są także różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Co jest więc najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]