Na czym polega kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie kredytów jest obecnie ogromnie popularne, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Jest olbrzymia liczba Polaków, którzy nie są w stanie wziąć takiego zobowiązania, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Instytucje finansowe najczęściej określają odrębne zasady, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty albo odmawiają ich udzielenia. Istnieją jednak ogólne czynniki, określające fakt posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już jakieś pożyczki. Na największe trudności muszą przygotować się klienci, którzy nie brali dotąd żadnego kredytu. Należą do tego grona przede wszystkim studiujący i kredytobiorcy, którzy pracują od niedawna i osiągają niskie zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z faktem, że kredyt nie będzie im udzielony, muszą liczyć się także emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają także osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także zatrudnione w innym kraju. Czynniki takie powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.

Kredyt bez zdolności – to możliwe!

W przypadku braku zdolności kredytowej dobrze będzie skorzystać z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków mają mniej restrykcyjne zasady i mogą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, dobrze będzie więc zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego i karty kredytowej w banku, w którym planuje się ubiegać o kredyt. Świetnym pomysłem jest również na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, lecz wspólnie z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, które doradzić może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.