Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Potrzebujesz monet złotych? Skieruj się na tę stronę.
Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w formie sztabek i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych
Złote monety kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie kapitału, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących rocznic, toteż ich design niezwykle z rzadka jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie datą bicia. Trzeba zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa waga i czystość wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest prostsza niż lokalnych monet kolekcjonerskich.
Waga złotych monet bulionowych
Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak mennice biją też monety o wadze 1/4 czy 1/10 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety, a w konsekwencji redukcję możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o wadze czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.
W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. brytyjską Britannię, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]