Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Skieruj się tu jeżeli potrzebujesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]