Badania psychologiczne kierowców. Kto musi się im poddawać?

Na www.testybielsko.pl sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Komplet badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje wirometr, aparat krzyżowy, stereometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni jedynie pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D i D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Należy dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]