Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

W trakcie budowy dowolnego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania trzeba zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które fragmenty budowli powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z bądź opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w stosunku do poszczególnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Ważne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, mającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.