Jakie zlecenia przyjmie prywatny detektyw?

Usługi detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Postanawiamy o skorzystaniu z ich oferty nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo pomocne także dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy pracownik korzystający z L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować albo czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których zagadnień może nam pomóc.

Prywatny detektyw – konieczna jest licencja

Nie wszyscy mogą pracować jako prywatny detektyw. Żeby legalnie pracować w tym zawodzie, trzeba dysponować odpowiednią licencją przyznawaną po zdaniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby przystępujące do testu muszą również spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie minimum średniego wykształcenia, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji i obywatelstwa jednego z krajów należących UE. Warunkiem jest też niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję detektywa muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach poprosić o pomoc detektywa?

Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego typu spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, że nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie sprawuje nad nim opiekę. Prywatny detektyw pomoże nam także ustalić rzeczywistą wysokość dochodów byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.