Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Szukasz okien zabytkowych? Odwiedź tę stronę

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te wytwarzane obecnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich wartość w znacznej mierze wpływa także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna powinny być remontowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje sporo plusów, ale potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, także najlepsi stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]