W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne kierowców Bielsko, badania psychologiczne Kęty

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności osoby badane podchodzą do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Następnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]