Jak wybierać zabawki dla noworodków i niemowląt?

Wysoka jakość i bezpieczeństwo - cechy zabawek dla noworodków i niemowląt

Dzieciom już od pierwszych dni życia towarzyszą różnego rodzaju zabawki. Bezsprzecznie uwielbiane są zwłaszcza te, które brzdąc może objąć rączkami i z którymi często silnie wiąże się emocjonalnie. O tym, jak potężna jest więź malucha z zabawką, świadczy to, iż większość z nas pamięta swojego ulubionego misia lub lalkę z dzieciństwa, a może wciąż je trzyma w ramach pamiątki.

Czym muszą cechować się maskotki dla niemowląt i noworodków?

Noworodki i niemowlęta nie potrafią jeszcze bawić się zabawkami. Nierzadko otrzymane z okazji ich przyjścia na świat misie oraz lalki przez parę miesięcy są zaledwie elementem dekoracji pokoju dziecinnego. Nie świadczy to natomiast, że dziecko nie ma codziennie z nimi styczności, bowiem od razu stymulują one jego zaciekawienie. Niemowlę wyciąga do nich rączki podczas zabaw z mamą i usypia w ich sąsiedztwie. Dlatego też, zabawki dla niemowląt oraz noworodków winny wyróżniać się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Lalki oraz zabawki dla niemowląt nie mogą mieć żadnych sztywnych części, tym bardziej tych drobnych (przykładowo oczu lub guzików), które bez trudu mogłyby się odkleić i które dziecko mogłoby włożyć do buzi i połknąć. Z myślą o zdrowiu malucha powinno się wybierać zabawki, które wykonane są z materiałów nieprzetworzonych oraz takich, które nie powodują uczuleń. Przed zakupem koniecznie trzeba upewnić się, czy zabawka spełnia właściwe standardy bezpieczeństwa (symbol CE), a także czy jest dostosowana dla niemowląt i noworodków. Takie przytulanki i akcesoria dla dzieci posiadają oznaczenie 0+.

Zabawki a sensoryka

Początkowe tygodnie życia dziecka są szczególnie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. To okres, w którym maluch poznaje kolory, ćwiczy chwytanie i puszczanie różnych przedmiotów, a także kształtuje swój zmysł słuchu oraz dotyku. By pobudzać rozwój sensoryczny dzieci, zabawki dla niemowląt zazwyczaj odróżniają się ekspresyjną kolorystyką oraz posiadają wystające elementy, które bez problemu chwycą malutkie ręce malucha bądź które wydają miłe dla ucha dźwięki (np. szeleszczą). Interesujące są również pluszaki, które rozwijają zmysł dotyku dziecka – mogą być wykonane z tkanin o rozmaitej teksturze bądź posiadają elementy o różnym stopniu miękkości.

Niemowlę z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski
Niemowlę z królikiem-przytulanką z Galerii Bukowski

Pluszaki dla najmłodszych w Galerii Bukowski

Wyjątkowe zabawki dla noworodków i niemowląt oferuje Galeria Bukowski, producent szytych odręcznie misiów oraz przytulanek dla maluchów w różnym wieku. W dziale dla najmłodszych dostępnych jest kilka odmian indywidualnie zaprojektowanych zabawek, które bez wątpienia polubi każde dziecko. W sklepie można zamówić między innymi wydające niezmiernie subtelne odgłosy pluszowe grzechotki, miękkie w dotyku i dostosowane do rąk kilkumiesięcznych dzieci oraz maskotki z serii The Happy Family, które zwracają uwagę swoimi nietypowymi barwami. Praktyczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można położyć niemowlę podczas zabawy. Posiadają one sterczące elementy stymulujące ciekawość maluchów i udekorowane są łebkami rozmaitych zwierzątek, zatem mogą również być przytulanką (to tzw. comfort blanket).

Niepowtarzalną serią zabawek są maskotki z kolekcji Ziggy, czyli niedźwiadki przebrane za inne zwierzaki. Za ich pomocą opiekunowie spędzą wiele godzin na wesołej zabawie z pociechą, np. pokazując mu, jak zwierzak przeistacza się w kilka chwil w całkowicie inną przytulankę. Osobną kategorię w sklepie stanowią z kolei misie przeznaczone na podarunek z okazji narodzin, sakramentu chrztu czy świętowania pierwszych urodzin malucha.

Wszelkie pluszaki i zabawki dostępne w w Galerii Bukowski spełniają surowe standardy bezpieczeństwa, a ich utrzymanie w czystości jest nader łatwe – wolno prać je ręcznie oraz w pralce. Maskotki z haftowanymi oczkami mogą służyć do zabawy już od pierwszych tygodni życia.