Jak wykorzystuje się tablice kredowe

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 14, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablic kredowych

Na początku wypada podkreślić, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo sporządzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższą kontrastowością, toteż dobrze jest instalować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są pomału wypierane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym mazakiem).

Jak można zastosować tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite creda czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 4-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.