Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

orynnowanie dachu, rynny metalowe

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – które kupić?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku materiałów – głównie z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba zatem przedyskutować z fachowcem.

Adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08