Kantary – rodzaje i rozmiary

Jeśli potrzebujesz kantarów dla koni, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar? Na jakie jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo sztucznym lub prawdziwym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów czy tresury.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]