Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie nabyć łańcuchy śniegowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]