Mesz dla koni – z czego się go przyrządza?

Sprawdź, gdzie kupić mesz, wejdź na horse-trade.pl.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, która może być dawana wszystkim koniom bez względu na ich codzienny tryb życia oraz stopień aktywności. Co kluczowe, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi zwierzęcia substancje, których rolą jest między innymi osłona układu trawiennego oraz regulacja procesu trawienia.

Co jest fundamentem meszu?

Przygotowanie meszu dla konia samodzielnie jest czynnością nieco czasochłonną, ale nie jest to nazbyt skomplikowane, a produkty do tego niezbędne są dostaniemy bez problemu praktycznie wszędzie. Bazą każdego meszu dla konia są otręby pszenne, owies i siemię lniane. Nieraz w przepisach na mesz wymieniana jest sól, jednak sugerujemy podać ja zwierzęciu w lizawce, która da mu większą radość. Obok wymienionych wcześniej produktów mesz można uzupełnić o pozostałe przysmaki uwielbiane przez konie, takie jak cząstki marchwi, płatki kukurydziane, kminek, czarnuszka oraz seler naciowy. Online można wyszperać masę najrozmaitszych przepisów na mesz dla koni, od niezwykle prostych do takich z długim spisem składników. Dobrze sprawdzić parę z nich, żeby przekonać się, który będzie smakował naszemu zwierzęciu.

Mesz – łagodzi podrażnienia i stany zapalne układu pokarmowego

Wypada pamiętać, iż rekomenduje się karmić meszem zdrowe konie 2 razy na tydzień, a zwierzętom chorym na wrzody, kolki i pozostałe schorzenia trawienne, weterynarze rekomendują taki posiłek częściej, także każdego dnia. Niesłychanie ważne jest, aby mesz podawać koniom ciepły. Dlaczego? Jeden z podstawowych komponentów meszu, czyli nasiona lnu, po podgrzaniu produkuje śluz, który następnie pokrywa ściany żołądka oraz jelit zwierzęca, dzięki czemu koi podrażnienia i stany zapalne. Ze względu na to, że samodzielne ugotowanie meszu zabiera zwykle 3-4 godziny, w sklepach można kupić gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można już po kilku chwilach podać zwierzętom.

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]