Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

Tablica korkowa – zdaje się kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, iż sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak zazwyczaj stosujemy tablice korkowe?

Najczęściej spotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i placówki, ważne informacje o planowanych wydarzeniach (studniówkach, olimpiadach, turniejach czy wizytach gości), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to również idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić ekspozycję rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – maluchy będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto zastosować tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, ponieważ w zalewie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Warto jednak pamiętać, żeby tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – wykorzystaj ją w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy zastosować tego typu tablice w domu, wypada skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach aluminiowych, drewnianych albo z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w wielu kolorach (czerwony, ciemny i jasny fiolet, różowy, żółty), a listwy MDF są przeważnie srebrne, białe, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, zatem każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można zastosować tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w turniejach, pocztówki przysłane przez znajomych z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A amatorzy podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, żeby zaznaczać kolorowymi pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.