Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i wciąż towarzyszą ludziom w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je z reguły tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w galeriach, w kościołach i w muzeach, ale także w miejscach publicznych: w budynkach firm, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Odlewy artystyczne w przestrzeni publicznej
Prace rzeźbiarzy, nawet gdy przedstawiają ogromne atuty artystyczne i estetyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (choć nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na skwerach czy na ulicach, widoczne są wszak w większości polskich miast. Ponad to częstokroć można spotkać je również w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej
Metalowe rzeźby. W jakich sytuacjach warto je zamówić?
Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przede wszystkim ogromnych, nieruchomych dzieł. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak małe prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, nagrody na zwycięzców konkursów oraz medale okolicznościowe. Projektodawcy wszelkiego rodzaju imprez czy turniejów sportowych mają dość łatwe zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest wysokim wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.