Badania wysokościowe – bezpieczeństwo pracy na wysokości

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko Biała? Zajrzyj na www.testypsychologiczne.com.pl.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości powyżej 3 metrów nad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych zawodów. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z wykorzystaniem właściwych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być groźna. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) i neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – co ile
lat je wykonywać?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w trakcie pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast przeprowadzać je rokrocznie.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]