Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.