Co zamiast laserowej korekty wzroku? O ortokorekcji

Ortokorekcja. Zdobądź więcej informacji.

Czy da się uniknąć noszenia szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Tak, bo przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbędne, gdy postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja – metoda modelowania kształtu rogówki

Krótkowzroczność czy astygmatyzm to problematyczne wady wzroku, które są w stanie dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, jednakże spory odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodu braku pieniędzy albo wprost ze strachu przed laserem. Nie znaczy to natomiast, że są one definitywnie skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie powolnego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i wstrzymać jej postęp przy użyciu ortokorekcji – bezpiecznej, nieinwazyjnej, a – co najważniejsze – efektywnej procedury polegającej na korekcie krzywizny rogówki w trakcie snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej kształt przez odpowiednie jej spłaszczenie i w ten sposób niwelują przyczynę wady wzroku. Wpływ działania ortosoczewek jest wyczuwalny często nawet po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Trzeba jednak podkreślić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy codziennym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, drobiazgowym stosowaniu się do porad optometrysty, bo w przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalne – po rezygnacji z zakładania ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swego wcześniejszego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u dzieci?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w każdym wieku, również najmłodszych. Całe szczęście soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu za dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy bez wad wzroku. Wypada jednak wiedzieć, że ortokorekcja nie jest możliwa przy krótkowzroczności większej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, dlatego soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku oraz przygotowaniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to m.in. stożek rogówki oraz infekcja gałki ocznej.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]