Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie jednak, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi będą całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dostać się do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie do zera ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie zabiegu i polepszenie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w internecie.