Implanty zębów – wygodniejsze i bardziej trwałe niż protezy

Implanty zębowe to najlepsza metoda na zastąpienie straconego korzenia. To wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili kilka lub zaledwie jeden ząb i nie potrzebują pełnej protezy. Aczkolwiek implanty zębowe jednakowo dobrze sprawdzają się też w przypadku znacznych ubytków, a nawet pełnego bezzębia. Są one dużo bardziej komfortowe od protez, a jeśli właściwie o nie zadbamy, bez większych problemów będziemy mogli z nich korzystać do końca życia. Tak wysoka wytrzymałość implantów zębowych to w ogromnej mierze zasługa materiałów, których używa się do ich wytworzenia. Z czego robi się współczesne implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne – wytwarzane z tytanu

Na samym początku warto nadmienić, iż implant zęba to tylko ta część, którą wszczepia się w dziąsło, w miejsce korzenia zęba. Element widoczny to tzw. korona. Same implanty produkowane są wyłącznie z tytanu – metalu, charakteryzującego się dużą trwałością. Jego bezsprzecznym atutem jest także to, że nie rdzewieje ani wchodzi w reakcje z żadną substancją – jego używanie jest więc w stu procentach bezpieczne dla zdrowia. Przy poprawnie wykonanym zabiegu i przestrzeganiu higieny, wytrzymuje kilkanaście lat.

Z jakich materiałów wytwarza się korony implantów?

Spektrum surowców, z których wykonuje się korony jest szersze. Najlepszym rozwiązaniem są implanty zębów z koroną z porcelany, do złudzenia przypominającą naturalny ząb, a ponadto nie wywołującą reakcji alergicznych. Implantologia oferuje też tańsze korony metalowe z porcelanową powłoką poprawiającą ich walory wizualne i dodatkowo zapobiegającą alergiom. Najbardziej budżetowa alternatywa, którą może zaproponować implantolog, to korony metalowe. Ze względu na niezbyt atrakcyjny wygląd, są one montowane głównie w miejsce zębów tylnych.