Metody redukcji zmarszczek i ewentualne przeciwwskazania

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, a zaczyna się przeważnie gdy ukończymy dwadzieścia pięć lat życia. Istnieją jednak metody, które pozwalają przyhamować pierwsze oznaki starzenia. Jak zatem wygląda redukcja zmarszczek w gabinecie kosmetologii?

Jak powstają zmarszczki?

Powstawanie zmarszczek na skórze spowodowane jest stratą kolagenu oraz elastyny w tkance – włókien odpowiadających za jej witalny wygląd i jędrność. Z wiekiem skład tkanki skórnej się zmienia, a substancji tych zwyczajnie ubywa. Do powstawania zmarszczek przyczynia się też tryb życia – zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, bycie palaczem bądź brak regularnej pielęgnacji cery. Osoby z cerą mającą tendencję do przesuszania się szybciej spostrzegają pierwsze zmarszczki, również te mimiczne. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna jednakże sporo sposobów na likwidację zmarszczek. Jednym z najbardziej skutecznych jest wolumetria, czyli wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest substancją występującą w organizmach żywych i odpowiada za związanie cząstek H2O w tkance skórnej, a więc także ma znaczny wpływ na jej jędrność. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na zaaplikowaniu kwasu w formie iniekcji. Efektem zabiegu jest wymodelowanie konturów twarzy oraz przywrócenie cerze młodzieńczego wyglądu.

Wygładzanie i wypełnianie – dwa sposoby redukcji zmarszczek

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zahamować także z wykorzystaniem botoksu, czyli substancji, która ogranicza nadmierne napięcie i skurcze mięśni. Dzięki niej skóra wygładza się, a bruzdy i zmarszczki stają się niewidoczne. Botoks wykorzystuje się przeważnie do likwidacji zmarszczek mimicznych na czole oraz kurzych łapek. Czy są jakieś różnice pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem? Tak. Kwas jest wypełniaczem i korzysta się z niego na przykład do modelowania ust oraz wypełniania tzw. linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Z kolei botoks rekomenduje się do redukcji zmarszczek w górnych strefach twarzy. Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu likwidacji zmarszczek? W przypadku obu substancji jest to okres ciąży i karmienia piersią. Botoksu nie wolno wstrzykiwać osobom z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, a także z nadwrażliwością na tę neurotoksynę. Kwasu hialuronowego za to nie rekomenduje się aplikować osobom cierpiącym na schorzenia z kręgu kolagenoz oraz przy stanach zapalnych.