Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o biopsji fuzyjnej prostaty, uzyskasz na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą oraz rozmiarem kasztan jadalny. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy z erekcją i ejakulacją, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednak mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co trzeba wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, gdyż wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy mała krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]