Współczesna medycyna estetyczna – o laserze frakcyjnym

Blizny pooperacyjne i rozstępy na skórze to znamiona, których często nie da się schować. W licznych przypadkach są powodem niskiej samooceny, co może silnie wpływać na nasze samopoczucie. Do ich redukcji we współczesnej medycynie wykorzystuje się laser frakcyjny, przy pomocy którego można odnowić i wygładzić skórę.

Na jakie obszary ciała można użyć laser frakcyjny?

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo obszernym zakresie, między innymi do usuwania plam starczych oraz blizn potrądzikowych, zamknięcia rozszerzonych porów lub likwidacji zmarszczek w okolicach oczu. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele obszarów ciała: twarz i dekolt, ramiona, a także plecy. Wypada natomiast zaznaczyć, iż występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u osób ze rozpoznanym rakiem skóry oraz u kobiet w ciąży. Nie można mieć również nieracjonalnych oczekiwań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się w całości usunąć, tak samo jest z rozstępami i bliznami. Pacjent musi być także świadomy, iż o ile usuwanie rozstępów oraz blizn laserem frakcyjnym przynosi trwałe efekty, to już lifting laserowy na długi czas odmładza skórę, jednak naturalnego procesu starzenia się nie jest w stanie zatrzymać.

Działanie lasera frakcyjnego – pobudzanie wytwarzania kolagenu w tkance skórnej

W trakcie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wytwarza tysiące mikroskopijnych punkcji, w rezultacie czego zachodzi proces ablacji, inaczej odparowania wilgoci ze skóry. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu miejscowym, aczkolwiek w jego trakcie pacjent może w dalszym ciągu doświadczać pieczenia skóry. Laser stymuluje produkcję kolagenu w skórze, co w rezultacie ją odmładza, wygładza oraz ujędrnia. Rezultaty można zauważyć już po jednym zabiegu, choć zwykle do wyraźnej eliminacji zmarszczek i blizn nieodzowna jest powtórka zabiegu jeszcze 2-3 razy z zachowaniem kilkutygodniowych przerw niezbędnych do wygojenia się skóry, gdyż okres odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa od 9 do 14 dni. W okresie po zabiegu trzeba w odpowiedni sposób troszczyć się o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz.